Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności »

  OK

Jak dbać o biżuterię z mosiądzu?

O biżuterię należy dbać, niezależnie od tego, z jakiego surowca jest wykonana. Sprawi to, że będziesz mogła cieszyć się nią jeszcze dłużej. Jeśli jesteś prawdziwą fanką naszyjników, kolczyków, bransoletek i pierścionków z mosiądzu, koniecznie musisz wiedzieć, w jaki sposób dbać o taką biżuterię, na co zwracać uwagę i czego absolutnie nie robić. Wiele ważnych informacji dotyczących pielęgnacji mosiężnej biżuterii znajdziesz w poniższym tekście.

Biżuteria z mosiądzu – to musisz o niej wiedzieć

NASZYJNIK SREBRO Picky Pica z naturalnymi kamieniami

Wiele osób na co dzień ma do czynienia z mosiądzem, ponieważ jest to stop metali wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach naszego życia. Z mosiądzu wykonywana jest większość dostępnej biżuterii z metali nieszlachetnych. Poza jubilerstwem wykorzystywany jest między innymi w branży łazienkowej, budowlanej, czy samochodowej.

Czy mosiądz uczula?

Z racji tego, że mosiądz wykorzystywany w jubilerstwie nie zawiera niklu (który to najczęściej wywołuje alergię), stop ten nie uczula. Jego ciemnienie podczas użytkowania jest spowodowane kontaktem z powietrzem. Ten naturalny proces także nie powinien powodować reakcji alergicznych. By zachować ładny wygląd biżuterii mosiężnej, warto wybierać tę pokrytą specjalistycznym lakierem, którego powłoka niweluje zjawisko czernienia.

Czy mosiądz rdzewieje?

Mosiądz jest bardzo odporny na korozję, ale nie oznacza to, że nie może się ona na nim pojawić. Jeśli konserwacja biżuterii z mosiądzu odbywa się w sposób prawidłowy, z pewnością nie musisz martwić się o jego uszkodzenie. Należy jednak pamiętać, że rdza jest wynikiem utleniania stopów żelaza, jak i innych metali. Mosiądz może ulec odcynkowaniu w przypadku, gdy będzie on poddawany miękkiej wodzie, chlorowemu środowisku i kwaśnemu pH. Dlatego tak ważne jest, by zdejmować mosiężną biżuterię podczas codziennych prac w domu, takich jak mycie naczyń, sprzątanie, zabiegi pielęgnacyjne. Mosiądz nie lubi także bezpośredniego kontaktu z perfumami, produktami do sprzątania, bardzo wilgotnego powietrza i kosmetyków. Dlatego, jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się mosiężną biżuterią, warto mieć to na uwadze i zadbać o ograniczenie kontaktu ze wskazanymi substancjami. Najlepiej gdy po zaaplikowaniu kosmetyków czy perfum odczekasz chwilę i następnie założysz swoją mosiężną biżuterię.

Biżuteria z mosiądzu – właściwości

Mosiądz to stop miedzi i cynku, ale mogą się w nim znaleźć również domieszki innych metali, wpływające na jego cechy fizyczne. Stop mosiężny charakteryzuje się pomarańczowo-żółtą barwą, odpornością na korozję i dobrymi właściwościami odlewniczymi. Cechuje go również bardzo wysoka gęstość i większa wytrzymałość w porównaniu z brązem. Szereg zalet sprawia, że jest to bardzo wdzięczny materiał do tworzenia trwałej biżuterii.

Biżuteria z mosiądzu – jak czyścić?

Mosiężna biżuteria powinna być konserwowana w prawidłowy dla siebie sposób, by jak najdłużej zachowała swoje właściwości. Nie warto wykorzystywać tu tych samych trików, które są stosowane np. w przypadku złota lub srebra. Jeśli Twoja bransoletka z mosiądzu posiada charakterystyczne zmatowienie, najlepiej będzie je usunąć np. domowymi sposobami, takimi jak soda oczyszczona nałożona na szczoteczkę do zębów, którą przetrzesz powierzchnię biżuterii. Twój pierścionek z mosiądzu nie wygląda już tak pięknie, jak wcześniej? Możesz użyć soku z cytryny umieszczonego na szczoteczce do zębów, którym przetrzesz zmatowioną powierzchnię biżuterii. Innymi pomysłami na usunięcie zmatowienia są:


- Namoczenie biżuterii w białym occie – pozostaw na przykład naszyjnik z mosiądzu przez dwie godziny w roztworze.
- Mosiężna bransoletka, naszyjnik czy pierścionek odzyska swój urok również, gdy umieścisz je w coli na 1 minutę, a następnie umyjesz mydłem, które dokładnie spłuczesz. Po wszystkim wystarczy osuszyć biżuterię suchą szmatką.
- Wisiorek z mosiądzu, jak i pozostała biżuteria z tego stopu, mogą być również wyczyszczone pastą do zębów. Wystarczy nasmarować je i odstawić na 30 minut. Poza domowymi sposobami na odświeżenie biżuterii z mosiądzu możesz zaopatrzyć się także w specjalistyczne preparaty do pielęgnacji biżuterii. Znajdziesz je w salonach jubilerskich.

Konserwacja biżuterii z mosiądzu – o czym należy pamiętać?

Podczas przeprowadzania konserwacji błyskotek z mosiądzu, należy zwrócić uwagę, czy biżuteria nie zawiera kamieni szlachetnych lub półszlachetnych. Jeśli tak, wówczas podczas konserwacji należy ominąć te miejsca, ponieważ nieodpowiednie czyszczenie, może uszkodzić biżuterię. Posiadając biżuterię z mosiądzu, warto zadbać o odpowiedni sposób jej przechowywania. Biżuteria ta powinna być chroniona przed światłem i wilgocią, ponieważ czynniki te negatywnie wpływają na jej wygląd. Mosiądz powinien być również przechowywany z dala od innych surowców, ponieważ mogą mieć one wpływ na jego przyspieszone starzenie przez specyficzny skład chemiczny. Warto więc zainwestować w osobne pudełeczko na mosiężną biżuterię.


Jeśli nosisz pierścionki i bransoletki z mosiądzu, pilnuj, aby zdejmować te dodatki do mycia rąk, ponieważ mosiądz bardzo nie lubi kontaktu z wodą. To samo tyczy się naszyjnika czy wisiorka z mosiądzu, jeśli idziesz się kąpać. Zadbaj o to, by biżuteria wykonana z mosiądzu nie miała kontaktu z wodą i wilgocią. Warto wspomnieć, że jest coś takiego jak mosiądz rodowany. Jest to stop pokryty metalem szlachetnym rodem, który zabezpiecza i nadaje połysku.

Biżuteria z mosiądzu – czy warto?

Kolczyki, bransoletka czy pierścionki z mosiądzu jubilerskiego są bardzo delikatne, dlatego też chętnie wybierane przez kobiety. Stanowią doskonałą alternatywę dla popularnych kruszców (złota i srebra). Warto więc sięgać po tego typu dodatki, zwłaszcza jeśli możesz je zakupić w nietypowej formie. Kolekcje biżuterii Picky Pica jest tego najlepszym przykładem. Oryginalne łączenie kolorów i faktur to coś, co zachwyci każdą współczesną i modną kobietę.


Zespół Picky Pica


Po najgorętsze trendy w biżuterii modowej zapraszamy na nasz Facebook oraz Instagram