Komunikaty

Kraków, 8 stycznia 2019 r.

Oświadczenie W.KRUK S.A. ws. marki biżuteryjnej Picky Pica

Niniejszym informujemy, że w 2016 roku, jako nowość w portfolio W.KRUK S.A., utworzona została marka Picky Pica. Jej nazwa oparta została o popularny, powszechnie wykorzystywany przez branżę jubilerską w Polsce i na świecie, motyw sroki zwyczajnej z rodziny krukowatych (łac. pica pica). Poprzez połączenie słowa „pica” z angielskim „picky” (wybredny) powstał symbol marki dedykowanej kobietom, które kochają modną biżuterię.

Pierwsze punkty sprzedaży Picky Pica otwarte zostały w październiku 2017 roku w centrach handlowych (Galeria Bałtycka oraz Silesia City Center). W sierpniu 2018 roku wystartował sklep internetowy www.pickypica.com.

Marka Picky Pica jest konceptem stworzonym przez spółkę W.KRUK. Logo Picky Pica oraz sklep internetowy zostały zaprojektowane od podstaw na zlecenie W.KRUK S.A.. Znaki towarowe marki - słowny oraz słownograficzne - zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w czerwcu 2016 roku i uzyskały prawa ochronne.

7 grudnia 2018 roku pani Agata Jankowiak opublikowała artykuł, w którym określiła należącą do W.KRUK S.A. markę biżuterii Picky Pica oraz sklep internetowy www.pickypica.com plagiatem koncepcji i estetyki należącego do niej bloga o rynku jubilerskim, pod nazwą Pica Pica.

W odpowiedzi na powyższy artykuł oraz kolejne wypowiedzi Pani Jankowiak, które ukazały się w mediach, stanowczo podkreślamy, że blog Pica Pica nie stanowił w 2015 roku, czyli w momencie rozpoczęcia prac koncepcyjnych nad nową marką W.KRUK S.A., ani nie stanowi dziś inspiracji dla funkcjonowania czy komunikacji marki Picky Pica.

Należąca do W.KRUK S.A. marka Picky Pica zajmuje się sprzedażą biżuterii oraz zegarków i nie prowadzi działalności konkurencyjnej do bloga o biżuterii o nazwie Pica Pica. Natomiast nazwa bloga Pica Pica nie jest zarejestrowana w formie słownej czy znaku graficznego, a sprzedaż biżuterii i zegarków nie jest ujęta w zakresie działalności firmy PICA PICA Agata Jankowiak, do której należy serwis www.picapica.pl.

Mimo braku podstaw prawnych do uznania obu marek za konkurencyjne lub będące naśladownictwem, podeszliśmy do stanowiska Pani Agaty Jankowiak z szacunkiem i należytą uwagą. Szczególnie ważnymi w relacji dużej korporacji z mniejszym partnerem. Zaproponowaliśmy spotkanie w celu ustalenia faktów i omówienia dalszego funkcjonowania obu brandów na rynku.

Zainicjowane przez W.KRUK spotkanie odbyło się 12 grudnia 2018 roku w Poznaniu i decyzją Pani Jankowiak miało miejsce w obecności pełnomocników prawnych. W.KRUK wskazał na nim powszechność wykorzystania symbolu sroki w jubilerstwie oraz wykorzystania tego motywu przez inne marki na rynku polskim i za granicą (są to m.in. polska marka biżuterii PicaPica1 oraz zagraniczne m.in. Pica Pica Beads2, Pica Pica Design3, Pica Design4 czy Magpie Jewellery5). Przedstawiciele spółki podkreślili też różnice w działalności marki biżuteryjnej Picky Pica oraz bloga Pica Pica.

Pani Jankowiak wraz z pełnomocnikami przedstawiła W.KRUK S.A. szereg wariantów roszczeń finansowych, wynikających z domniemanego plagiatu i sięgających od miliona do kilkunastu milionów złotych. Prośba spółki W.KRUK o przedstawienie roszczeń na piśmie spotkała się z odmową pełnomocników Pani Jankowiak.

Powyższe propozycje uznaliśmy za bezpodstawne i nierynkowe. Nie widzimy możliwości osiągnięcia porozumienia na warunkach zaproponowanych przez Panią Jankowiak, o czym poinformowaliśmy jej pełnomocników. Jesteśmy gotowi współpracować z autorkami bloga Pica Pica, tak samo jak z innymi blogerami i vlogerami, którzy w swojej twórczości odwołują się do srok i ich symboliki. Warunkiem współpracy jest jednak zachowanie rynkowych realiów.

Pani Agacie Jankowiak życzymy powodzenia w realizacji planów zawodowych oraz dalszego rozwoju prowadzonego przez nią bloga Pica Pica.

Zarząd W.KRUK S.A.


1 PicaPica: niezwiązana z Panią Jankowiak polska marka biżuterii, www.facebook.com/picapicastyle/, funkcjonująca w latach 2011-2014.
2 Pica Pica Beads: brytyjska marka biżuterii, www.picapicabeads.co.uk, istnieje od 2018 roku.
3 Pica Pica Design: brytyjska marka biżuterii oraz dekoracji, www.etsy.com/shop/picapicadesignco, istnieje od 2014 roku.
4 Pica Design: niemiecki producent opakowań jubilerskich, www.picadesign.de, istnieje od 1989 roku.
5 Magpie Jewellery: kanadyjska sieć sklepów jubilerskich, www.magpiejewellery.com, istnieje od 1993 roku.
Ekspresowa wysyłka
Darmowa dostawa od 29zł
Pakujemy na prezent
Bezpieczne płatności
Salony W.KRUK
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach w naszym sklepie.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest W.KRUK S.A. z siedzibą w Krakowie, ul. Pilotów 10, 31-462 Kraków. Więcej w polityce prywatności.

Infolinia

Informacje dotyczące obsługi zamówień w sklepie internetowym

(12) 345 1840

[email protected]

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 8:00 do 17:00

Obserwuj nas

© Picky Pica 2024. All Right Reserved.
e-commerce platform by

  • Metody dostawy
  • InPost
  • DPD
  • Metody płatności
  • PayU
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • VISA
  • MASTERCARD
  • MAESTRO