Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności »

  OK

Biżuteria jest idealnym uzupełnieniem wielu stylizacji. Jeśli jednak nie będziesz w stanie odpowiednio o nie zadbać, zacznie wyglądać na zużytą i brudną. Oto proste i efektywne techniki konserwacji, które sprawią, że Twoje pierścionki, bransoletki, kolczyki czy naszyjniki będą długo wyglądać jak nowe.

Chroń biżuterię przed wodą

Pamiętaj, aby ściągnąć całą biżuterię przed kąpielą lub prysznicem. Jeśli myjesz ręcznie naczynia, twoje pierścionki i bransoletki lepiej wcześniej zdjąć i odłożyć w suche miejsce. Możesz też używać gumowych rękawic podczas mycia naczyń – wtedy nie tylko ochronisz swoje ozdoby, ale również delikatną skórę dłoni przed nadmiernym wysuszeniem. Podobnie jak środki do mycia, również kosmetyki do pielęgnacji skóry nie pozostają obojętne w styczności z Twoją biżuterią. Dezodoranty, kremy i balsamy do ciała mogą być przyczyną przebarwień Twojej biżuterii, dlatego zawsze zakładaj swoje ukochane pierścionki dopiero jak kosmetyk zdąży się wchłonąć w skórę. Częsta styczność biżuterii z wodą oraz środkami chemicznymi może uszkodzić jej warstwę ochronną i prowadzić do matowienia.

Pamiętaj też, żeby zdjąć biżuterię przed pływaniem w basenie lub morzu. Sól morska oraz środki chemiczne stosowane w basenach (jak np. chlor) mogą prowadzić do uszkodzeń Twoich ulubionych ozdób, dlatego jeśli nie masz możliwości ich ściągnięcia przed kąpielą morską, koniecznie przepłucz je później pod bieżącą wodą i delikatnie osusz.

Czyść regularnie

Przecieraj swoją biżuterię regularnie z kurzu, używając miękkiej suchej szmatki. Twoja biżuteria, zwłaszcza noszona na rękach (pierścionki czy bransoletki) może zbierać brud, wilgoć i kurz. Taki osad może nie tylko wchodzić w reakcję chemiczną, ale również powodować uszkodzenia mechaniczne Twojej biżuterii.

Zdejmuj na noc

Nie chodź spać w biżuterii, ze względu na możliwość jej mechanicznego uszkodzenia. Poza tym, spanie w biżuterii jest po prostu niewygodne, a czasem może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Przechowuj w bezpieczny sposób

Nie zginaj ani nie zwijaj na siłę biżuterii (np. łańcuszków i naszyjników), ponieważ może to spowodować ich trwałe i nieodwracalne uszkodzenie – wygięcie, zerwanie, pęknięcie. Nie wrzucaj biżuterii do wspólnego pojemnika. Wymieszane ze sobą bransoletki, łańcuszki i wisiorki mogą się zaplątać i wzajemnie rysować. Dobrym pomysłem jest przechowywanie biżuterii w dedykowanych szkatułkach lub woreczkach z miękkiej tkaniny, które chronią ją przed uszkodzeniem i zakurzeniem.